Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Co słychać w kulturze?

Data: 10.06.2021 r., godz. 08.10   255
Instytucje kulturalne były zamrożone przez kilka miesięcy. Przez pandemię nie odbyło się wiele projektów, wystaw, zaplanowanych wydarzeń kulturalnych. Nie oznacza to jednak, że instytucje zaniechały swojej działalności. Sprawdźmy co w tym czasie wydarzyło się w Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku.
Instytucje kulturalne były zamrożone przez kilka miesięcy.  Przez pandemię nie odbyło się wiele projektów, wystaw, zaplanowanych wydarzeń kulturalnych.  Nie oznacza to jednak, że instytucje zaniechały swojej działalności. Sprawdźmy co w tym czasie wydarzyło się w  Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku.
W tym roku z powodu pandemii nie odbył się Konkurs Recytatorski im. Jarosława Iwaszkiewicza. W zamian zrealizowano 5 filmów, których bohaterami są: Krzysztof Kamil Baczyński, Czesław Miłosz, Stanisław Piętak, Roman Kołoniecki,  Paweł Hertz.
Można je obejrzeć od 26 maja na kanale Youtube Muzeum.

28.05.2021 r. odbył się PANEL DYSKUSYJNY on-line zorganizowany przez Pracownię Historii Dramatu 1864-1939 przy Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum w Stawisku:
 „Geniusz-Ironia-Kontrasty: Portrety artystów w dramaturgii Jarosława Iwaszkiewicza”
Udział w wydarzeniu wzięli naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie.

„Krzysztof Kamil Baczyński na Stawisku”

 Wydawnictwo muzealne – z okazji 100-lecia urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, przypominające związki poety ze Stawiskiem oraz Jarosławem i Anną Iwaszkiewiczami – Publikacja opracowana przez Muzeum
Publikacja udostępniana zwiedzającym nieodpłatnie

Muzeum zorganizowało również  liczne wystawy
1/ „Stawiskie odcienie liryzmu”:
a/ wystawa planszowa we wnętrzach Muzeum oraz ekspozycja muzealiów, nie pokazywanych na co dzień: rękopisy, fotografie, przedmioty osobiste, świadczących o liryzmie Domu na Stawisku;
wystawa była czynna do końca kwietnia
b/ trzy wystawy wirtualne dot. liryzmu w twórczości Jarosława Iwaszkiewicza, Anny Iwaszkiewiczowej i Stanisława Wilhelma Lilpopa (artysty fotografika, fundatora Stawiska). Wystawy były prezentowane równolegle na s. www. muzeum i stronie fb.

2/ Wystawa rzeźby i rysunku Juana Soriano
, jednego z najwybitniejszych artystów rzeźbiarzy meksykańskich XX wieku (obiekty pochodzą ze zbiorów pana Marka Kellera).
a/ plenerowa - rzeźby w stawiskim parku);
b/ w galerii Muzeum - rzeźba, rysunek.
Otwarcie odbyło się z udziałem Ambasadora Meksyku - Alejandro Negrina.
Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.


Od 4 maja, po przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, muzea oraz instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą mogą ponownie otworzyć się dla zwiedzających.
 W związku z tym Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku ma zaszczyt zaprosić 20 czerwca na koncert zatytułowany „Muzyka filmowa i nie tylko…” w wykonaniu kwartetu Cup of Time, oraz otwarcie wystawy „Jarosław Iwaszkiewicz w obiektywie Tadeusza Rolke” Obraz przedstawia rzeźbę ptakaZdjęcie przedstawia regał z książkamizdjęcie przedstawia trzy osoby pozujące przy dużej rzeźbie ptaka