Informacje dla obywateli Ukrainy w związku z otrzymaniem pomocy na terenie Polski można uzyskać pod adresem: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina.
Pomoc dla obywateli Ukrainy
Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował specjalną stronę internetową oraz infolinię dedykowaną osobom potrzebującym pomocy. Szczegółowe informacje o legalizacji pobytu są dostępne na stronie www.ua.gov.pl
Aby uzyskać informacje w zakresie m.in.: punktów recepcyjnych czy ogólnych warunków i zasad wjazdu i pobytu w Polsce można też zadzwonić pod ogólnopolski numer: +48 47 721 75 75.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił całodobową infolinię pod numerem 987, obsługiwaną również w języku ukraińskim.
Ogólnopolskie informacje dla obywateli Ukrainy dostępne są na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Pomoc w znalezieniu pracy
Pliki do pobrania:
Ulotka w języku polskim.pdf (2.53 MB)
Ulotka w jżeyku ukraińskim.pdf (2.33 MB)
Ulotka Rady dla obywateli Ukrainy zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w Polsce PL.pdf (1.09 MB)
Ulotka Rady dla obywateli Ukrainy zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w Polsce UA.pdf (1.06 MB)
Informacje medyczne
Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej" - informuje NFZ.
Jednocześnie uzupełniając, że dotyczy to osób, które posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające ich legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
Świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia.
Pliki do pobrania:
Pakiet informacyjny w języku polskim.pdf (371 KB)
Pakiet Informacyjny w języku ukraińskim.pdf (310 KB)
Informacje dla rodziców
Informacje dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacja-dla-rodzicow-dzieci-przybywajacych-z-ukrainy
Szczegółowe informacje dotyczące zapisywania uczniów z Ukrainy do szkół ponadpodstawowych w Powiecie Grodziskim udzielane są pod numerem telefonu: (22) 300 85 73.
Bezpłatna pomoc prawna
Pliki do pobrania:
Plakat Bezpłatna pomoc prawna dla ofiar wojny na Ukrainie.pdf (1.71 MB)
Grupa wsparcia dla rodziców z Ukrainy
OFERTA PRACY:
Starostwo Powiatu Grodziskiego poszukuje osoby zainteresowanej pracą na stanowisku Pomoc Nauczyciela.
Obowiązki: opieka nad młodzieżą z Ukrainy w oddziale przygotowawczym w szkole, tłumaczenie z języka polskiego na język ukraiński, współpraca z nauczycielami uczącymi w oddziale.
Wymagania: osoba mówiąca bardzo dobrze w języku ukraińskim i polskim, mile widziane doświadczenie w pracy w szkole lub z młodzieżą.
Oferujemy umowę o pracę. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie cv na adres mailowy: m.mizerska@powiat-grodziski.pl, tel: 22 300 85 25.
Bezpłatna pomoc psychologiczna i informacyjna dla uchodźców z Ukrainy i osób im pomagających. HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl zaprasza do korzystania z pomocy
Osoby uciekające przed wojną w Ukrainie oraz osoby im pomagające – np. wolontariusze i osoby goszczące uchodźców – mogą liczyć na bezpłatną pomoc. Portal GrupaWsparcia.pl wraz z Fundacją ADRA Polska i Polskim Towarzystwem Logoterapii i Noo-Psychosomatyki (PTLiNPS) uruchomił HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl – platformę z całodobowym czatem oraz telefonem wsparcia, na których można uzyskać wsparcie psychologiczne i informacyjne. Pomoc dostępna jest w języku ukraińskim, polskim i angielskim.
W serwisie HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl można uzyskać następującą pomoc:
- Pierwszą pomoc psychologiczną
- Wsparcie psychospołeczne
- Podstawowe porady dotyczące sytuacji prawnej dla osób lub rodzin
- Informacje dotyczące bezpiecznego zakwaterowania
Jak to działa?
HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl oferuje dwa rodzaje pomocy: telefon wsparcia i czat. Z telefonu wsparcia, który odbierają cztery psychoterapeutki mówiące w języku ukraińskim i polskim, można skorzystać w godzinach podanych na stronie: https://helpukraine.grupawsparcia.pl/meet-us. Z kolei czat dostępny jest całodobowo. Można w każdej chwili zadać pytanie lub podzielić się swoim przeżyciem i poczekać na odpowiedź od naszego specjalisty Dzięki automatycznemu tłumaczeniu czat pozwala na udzielanie wsparcia przez osoby nieznające języka ukraińskiego. – tłumaczy dr Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska, organizującej inicjatywę.
Szczególnym zainteresowaniem cieszy się pomoc psychologiczna. Oprócz ogólnych wyzwań adaptacyjnych związanych ze znalezieniem się w nowej sytuacji, w obcym kraju oraz brakiem znajomości języka, każda z osób została indywidualnie dotknięta tragedią wojny, m.in. poprzez śmierć bliskiej osoby, separację, utratę mieszkania lub pracy. – wyjaśnia pochodząca z Ukrainy psychoterapeutka Roksana Korulczyk, członkini zespołu świadczącego bezpłatna pomoc psychologiczną i informacyjną na HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl.
Zespół platformy zachęca też do sięgania po wsparcie osoby, które, nierzadko z ogromnym poświęceniem i wysiłkiem, pomagają uchodźcom, mierząc się na skutek tego z różnorodnymi obciążeniami. Zapraszamy wszystkie takie osoby potrzebujące pomocy czy chcące zadbać o swoją formę psychiczną w tym wyjątkowym czasie. – podsumowuje psychoterapeutka z HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl.
Bezpośredni kontakt telefoniczny do psycholożek z HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl:
Roksana Korulczyk (j. polski, j. ukraiński) tel. +48 536 525 155
Kateryna Volkova (j. ukraiński, j. angielski) tel. +48 536 595 450
Alyona Kozak (j. ukraiński) tel. +48 536 585 250
Yulia Kozhemyakina (j. ukraiński) tel. +48 535 575 855
***
Więcej o GrupaWsparcia.pl i Fundacji ADRA Polska
GrupaWsparcia.pl – powstała w 2018 roku innowacyjna platforma wsparcia emocjonalnego i psychologicznego za pośrednictwem internetu, która wspiera aktywnie prawie 18 tys. użytkowników. W 2019 roku portal zdobył pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy startup roku, organizowanym przez Total Polska. W 2020 roku w ramach dofinansowania ze środków Funduszu Solidarności Międzynarodowej zespół portalu utworzył platformę online w języku rosyjskim jako wsparcie dla emigrantów i emigrantek z Białorusi. Od 2021 roku GrupaWsparcia.pl działa też za pośrednictwem aplikacji mobilnej oraz oferuje listę miejsc wsparcia dla emigrantów i emigrantek z Białorusi. W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę uruchomiono HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl, platformę wsparcia dla uchodźczyń i uchodźców wojennych z Ukrainy oraz pomagających im Polaków, oferującą całodobowy czat i specjalistyczną pomoc telefoniczną. GrupaWsparcia.pl jest częścią Fundacji ADRA Polska.
Fundacja ADRA Polska – powstała w 2009 roku dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest polskim oddziałem międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. Międzynarodowy charakter organizacji pozwala jej działać szybko i efektywnie. Fundacja od pierwszego dnia wojny w Ukrainie wspiera ofiary, organizując transporty humanitarne i zakupując potrzebne materiały oraz busy do rozwożenia pomocy humanitarnej w Ukrainie. ADRA Polska posiada również 50 punktów pomocy uchodźcom zlokalizowanych w całej Polsce, w których mieszkańcy Ukrainy mogą znaleźć schronienie po przekroczeniu granicy polskiej. Więcej informacji na stronie: www.adra.pl.
Więcej informacji o HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl: tel. 536 525 155
Informacje dla mediów: tel. 536 545 151
Pliki do pobrania: