Powiat Grodziski, województwo mazowieckie

Główna treść‡ strony

Dla miłośników sztuki i historii...

Niegdyś bywali tu Karol Szymanowski i Artur Rubinstein, Antoni Słonimski i Witold Lutosławski, Jerzy Andrzejewski i Czesław Miłosz.
Niewątpliwą atrakcją będzie zwiedzenie Muzeum Jarosława i Anny Iwaszkiewiczów w Stawisku. Tutaj przez ponad pięćdziesiąt lat mieszkał i pracował wybitny polski pisarz, Jarosław Iwaszkiewicz. Stawisko położone na styku trzech miejscowości: Podkowy Leśnej, Milanówka i Brwinowa, stanowiło posiadłość (dom wraz z parkiem i sadem), darowaną w 1928 roku Annie i Jarosławowi Iwaszkiewiczom w prezencie ślubnym przez Stanisława Wilhelma Lilpopa, ojca Anny.

W połowie 1984 r. utworzone zostało tu Muzeum, jako realizacja zapisu testamentowego pisarza. Wyposażenie domu nie stanowi zwartej, jednolitej stylowo kolekcji, jednak jako całość ma unikatowy i oryginalny charakter zamożnego polskiego domu sprzed wieku, który przetrwał niezniszczony i niezmieniony przez wojnę, w którym przez cały okres jego istnienia gromadzono meble, dzieła sztuki, książki, pamiątki. Znajdujące się w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów cenne archiwum, biblioteka, wydawnictwa nutowe, zbiory fotograficzne i ikonograficzne stanowią warsztat pracy dla muzeologów, biografów, badaczy dziejów kultury polskiej.

Niegdyś bywali tu m.in. Karol Szymanowski i Artur Rubinstein, Antoni Słonimski i Witold Lutosławski, Jerzy Andrzejewski i Czesław Miłosz. Dzisiaj ten Dom - Muzeum, przynajmniej dwa razy w miesiącu żyje atmosferą salonu artystycznego sprzed lat. Od 1994 roku współorganizatorem imprez (wieczorów literacko-muzycznych, wystaw plastycznych, spektakli teatralnych, "Spotkań z Nauką i Muzyką", spotkań cyklu "Dźwięk – Słowo – Obraz - Myśl") jest Stowarzyszenie Ogród Sztuk i Nauk, skupiające twórców kultury, związanych z regionem południowo - zachodniego Mazowsza, a także osoby nie mające zawodowych związków z kulturą, ale pragnące w niej aktywnie uczestniczyć. Spotkania cieszą się dużą popularnością, gromadzą liczną publiczność, zarówno okoliczną, jak i warszawską.

Dojazd do Muzeum (Mapa pochodzi ze strony internetowej Muzeum w Stawisku)
(plik .jpg, 54 kB)

ikonaikonaikonaikona
ikona
Z kolei w Grodzisku Mazowieckim zwiedzić można IZBĘ TRADYCJI EKD/WKD, którą powołała 11 grudnia 2002 r. PKP Warszawska Kolej Dojazdowa. Izba posiada w swoich zbiorach liczne eksponaty i pamiątki m. in: zdjęcia i dokumenty związane z działalnością EKD/WKD, bilety, akcesoria pojazdów szynowych, przedmioty wyposażenia technicznego, modele taboru czy makiety stacji i budynków. Wśród cennych zbiorów zgromadzonych w salach grodziskiej Izby Tradycji znajdują się: deska biletowa konduktora z lat 1939-1944, model koła jezdnego z 1927 r., hełm strażacki z 1939 r., płyty chodnikowe z napisem EKD (1926 r.), berła, fragment słupa trakcyjnego (1936r.) oraz zegarek motorniczego z lat trzydziestych. W bogatej kolekcji można podziwiać również obrazy: Szczepana Brozycha "Lokomotywownia Grodzisk Mazowiecki" oraz Magdaleny Woźniak.

Najciekawszym zachowanym eksponatem do dziś, jest wagon silnikowy EKD, produkcji angielskiej z 1927 roku z zachowanymi elementami z tego okresu, uruchamiany okresowo dla zwiedzających.

ikonaikonaikona

W Galerii Ars Longa w Milanówku (ul. Kościelna 5a), największej prywatnej galerii sztuki współczesnej w Polsce, można zobaczyć w stałej ekspozycji prace ponad 30 najwybitniejszych polskich artystów plastyków. Galeria od wielu lat organizuje wystawy indywidualne twórców krajowych i zagranicznych (m.in. A. Myjaka, G. Zemły), jest stale odwiedzana przez polskich i zagranicznych miłośników sztuki. Uatrakcyjnieniem prezentacji współczesnej twórczości jest eksponowanie jej w towarzystwie zabytkowych mebli. W 50 rocznicę pierwszej powojennej wystawy artystów plastyków, która miała miejsce w Milanówku w 1945 r. galeria zorganizowała wielką wystawę "50 lat później w Milanówku", którą obejrzało ok. 3 tysięcy osób.
Wielką ciekawostką jest galeria folkowych instrumentów muzycznych w Grodzisku Mazowieckim (ul. Łąkowa). Są tam niesamowite zbiory instrumentów o przedziwnych kształtach i pierwotnym zastosowaniu nie kojarzącym się z muzyką. Wszystko, co dźwięk wydawać może i na czym ludzkość z całego świata radość wygrywa, zgromadził pasjonat, muzyk i lider, równie niezwykłego co galeria, zespołu folkowego "Syrbacy", Antoni Kania.

ikonaikona

Stopka

STAROSTWO POWIATU GRODZISKIEGO

ul. Kościuszki 30, 05-825 Grodzisk Maz.

tel.: (22) 724-28-71, (22) 724-07-11, (22) 755-23-36
fax: (22) 724-30-49

e-mail: starostwo@powiat-grodziski.pl
www: http://www.powiat-grodziski.pl

Godziny pracy Starostwa:
pon., wt., śr. w godz. 8.00 - 16.00
czwartek w godz. 8.00 - 17.00
piątek w godz. 8.00 - 15.00
Wydział Komunikacji
tel.: (22) 729-96-81, (22) 755-55-16, (22) 723-30-45,
fax: 724-16-99
obsługa interesantów w godzinach:
pon., wt., śr. od 8.00 do 15.30
czwartki od 8.00 do 16.30,
piątki od 8.00 do 14.30
Wydział Geodezji i Kartografii
Wydział Gospodarki Nieruchomościami

ul. Żyrardowska 48, Budynek A
05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel.: (22) 755-52-24, (22) 755-79-31

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

http://www.bip.powiat-grodziski.pl

Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2000

Certyfikat za udział w ogólnopolskiej akcji Przejrzysta Polska

Związek Powiatów Polskich


Witryna www.powiat-grodziski.pl wykorzystuje Cookies w celu poprawnej realizacji dostarczanych usług i informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych.
Ok, rozumiem Więcej informacji