Powiat Grodziski, województwo mazowieckie

Główna treść‡ strony

Co dom to historia

Dwory, dworki, pałacyki, stare, zabytkowe wille - wspomnienie dawnej świetności.
Dwory, dworki, pałacyki, stare, zabytkowe wille - wspomnienie dawnej świetności. Z każdym z takich miejsce wiąże się opowieść – historia rodu, ludzi, którzy kolejno zamieszkiwali dom, gościli w nim, ukrywali się... Zabytków o tej skali w Powiecie Grodziskim jest niezwykle dużo, jedne są odrestaurowane i ponownie cieszą oko świetnością, inne zaniedbane, w ruinie, czekają na wrażliwych inwestorów.

Śledząc historię rodu malarza Józefa Chełmońskiego, którego dworek znajduje się w pobliskiej Kuklówce, spotkamy się z zabytkowymi obiektami na terenie gminy Grodzisk. W Starem, w miejscowości Adamowizna, znajdują się dwory brata malarza, doktora Adama Chełmońskiego oraz bratanka, doktora Mateusza Chełmońskiego. Niedaleko jest również zabytkowa willa Zahratów, w której podczas wojny ukrywała się Zofia Nałkowska.

Mówiąc o zabytkowych obiektach w Grodzisku trzeba wspomnieć najstarszy kościół pod wezwaniem św. Anny, a także XIX w. dworzec kolejowy. Do zabytkowych pałacy należą obiekty: w Chlebni, w Izdebnie Kościelnym, dworki: Skarbka przy ul. Okulickiego, w Garbowie, i drewniany dworek litewski w Janinowie. Wśród zabytkowych willi wyróżniają się: Foksal (ul. Bartniaka) uważana za pierwszy dworzec kolejowy, "Kniaziew" (ul. Suwalska), "Jadwisin" w Opypach, "Radogoszcz" (ul. Sienkiewicza 31), "Marysinek” (ul. Słowackiego), "Milusin" (ul. 3 Maja) oraz "Wójtówka" (ul. Kilińskiego 9).

Wille wzniesione w Milanówku odzwierciedlają różne gusta i style architektoniczne i są przykładami niemal wszystkich tendencji panujących do 1939 r. Architekturę milanowską cechuje konserwatyzm inwestorów, preferujących style historyczne i wszelkie odmiany tzw. stylu narodowego. Reprezentacyjna budowla – kościół parafialny p.w. św. Jadwigi (ul. Kościelna 41) – w stylu neogotyckim, willa Matulinek (ul. Mickiewicza 10) – w stylu neoklasycyzmu, willa Potęga (ul. Królewska 5) – nawiązuje do baroku, a willa Barbarka (ul. Podgórna 66) – do polskiego renesansu. Ponadto w Milanówku można spotkać przykłady tzw. stylu dworskiego, który formą nawiązuje do dworu szlacheckiego. Po II wojnie światowej przymusowy kwaterunek przyczynił się do dewastacji wielu pięknych budowli; w tym samym czasie powstało sporo bezwartościowych domów szpecących krajobraz miasta. W ostatnich latach remontuje się zabytkowe rezydencje powstaje wiele nowych willi o ciekawej formie architektonicznej. Najstarsze części miasta otrzymały status zabytkowego zespołu urbanistyczno-krajobrazowego.

Podkowa Leśna, która swoje początki datuje na koniec lat dwudziestych, w całości uznana jest za obszar zabytkowy. Międzywojenne wille podkowiańskie wyróżniają się stylem nawiązującym do dworków polskich. Najczęściej zaprojektowane wraz z ogrodami nadają miastu unikalny charakter. Oprócz kilku, najznakomitszych obiektów architektonicznych, jest wiele innych interesujących domów i willi. Siedziba rodziny Lilpopów, później dom Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku (ul. Gołębia 1) należy do najpiękniejszych, doskonale zachowanych zabytków. Kolejnym znanym i wrośniętym w pejzaż Podkowy obiektem jest budynek dawnego kasyna, położony w Parku. Przykładami ciekawej architektury są również: kościół pod wezwaniem św. Krzysztofa, wille przy ul Parkowej 19 i 21, willa "Krychów" rodziny Baniewiczów (ul. Kwiatowa) a przy ul. Storczyków zobaczymy jeden z ciekawszych obiektów architektury drewnianej. Do grupy wyróżniających się zabytkowych siedzib zalicza się także "Zarybie" była własność rodziny Regulskich.

Na terenie gminy Żabia Wola w dobrym stanie zachowane są liczne zabytkowe zespoły pałacowo-parkowe. Pałac w Ojrzanowie, dziś pełni rolę hotelu, podobnie jak zespół w Grzegorzewicach. Obecny Dom Kultury w Żabiej Woli jest niczym innym jak przykładem współczesnej dbałości o XIX w. dwór. W dworku w Petrykozach aktor Wojciech Siemion założył prywatną galerię sztuki, obejmującą malarstwo współczesne i zbiory sztuki ludowej. Zabytkiem II klasy jest XIV - wieczny kościółek modrzewiowy we wsi Skuły, zaś na zabytkowym cmentarzu w Żelechowie pochowany jest wybitny malarz polski Józef Chełmoński. Inne interesujące obiekty to: dworek i barokowa XVII - wieczna kapliczka w Osowcu, pałac z XIX wieku w miejscowości Grzmiąca i zespoły dworskie w Siestrzeni i Ojcówku.

Stopka

STAROSTWO POWIATU GRODZISKIEGO

ul. Kościuszki 30, 05-825 Grodzisk Maz.

tel.: (22) 724-28-71, (22) 724-07-11, (22) 755-23-36
fax: (22) 724-30-49

e-mail: starostwo@powiat-grodziski.pl
www: http://www.powiat-grodziski.pl

Godziny pracy Starostwa:
pon., wt., śr. w godz. 8.00 - 16.00
czwartek w godz. 8.00 - 17.00
piątek w godz. 8.00 - 15.00
Wydział Komunikacji
tel.: (22) 729-96-81, (22) 755-55-16, (22) 723-30-45,
fax: 724-16-99
obsługa interesantów w godzinach:
pon., wt., śr. od 8.00 do 15.30
czwartki od 8.00 do 16.30,
piątki od 8.00 do 14.30
Wydział Geodezji i Kartografii
Wydział Gospodarki Nieruchomościami

ul. Żyrardowska 48, Budynek A
05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel.: (22) 755-52-24, (22) 755-79-31

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

http://www.bip.powiat-grodziski.pl

Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2000

Certyfikat za udział w ogólnopolskiej akcji Przejrzysta Polska

Związek Powiatów Polskich


Witryna www.powiat-grodziski.pl wykorzystuje Cookies w celu poprawnej realizacji dostarczanych usług i informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych.
Ok, rozumiem Więcej informacji