Powiat Grodziski, województwo mazowieckie

Główna treść‡ strony

Wyjątkowy Dzień Niepodległości w Stawisku

(Zam: 19.11.2015 r., godz. 15.45)

 

W dniu 15.11.2015r. w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku miała miejsce niezwykła uroczystość. Zorganizowana została z okazji Święta Niepodległości. Organizatorami spotkania było muzeum w Stawisku oraz Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej z Milanówka. Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objął Krzysztof Jaraczewski - wnuk Józefa Piłsudskiego, Dyrektor Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Uroczystość składała się z dwóch części: muzycznej i widowiskowej, połączonej z wernisażem wystawy Stowarzyszenia Pamięci Rodzinnej pt. ”Pamięć Rodzinna – Ojczyzną Duszy”. Na spotkanie przybyło wielu zaproszonych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz Powiatu Grodziskiego, miasta Milanówka, Podkowy Leśnej i Grodziska Mazowieckiego.

Dyrektor Muzeum w Stawisku - Mariusz Olbromski, serdecznie przywitał wszystkich zebranych gości i podkreślił istotne znaczenie uroczystego obchodzenia Święta Niepodległości, także na płaszczyźnie społeczności lokalnej, dla której wydarzenie kulturalne z tak wyraźnymi akcentami patriotycznymi i rodzinnymi, pozostanie na długo w pamięci.

Po tym krótkim wprowadzeniu zaprosił wszystkich do wysłuchania koncertu. Publiczność miała okazję wysłuchać utworów F. Chopina i F. Elsnera w pięknym wykonaniu młodego, niezwykle utalentowanego pianisty – Łukasza Krupińskiego laureata konkursu im. Fryderyka Chopina oraz Kwartetu Smyczkowego „Prima Vista”.

Po części muzycznej dyrektor muzeum zaprosił na drugą część spotkania: wernisaż wystawy Stowarzyszenia Pamięci Rodzinnej pt. „Pamięć Rodzinna- Ojczyzną Duszy”. Gościem specjalnym był Krzysztof Jaraczewski – wnuk marszałka Józefa Piłsudskiego.

W imieniu Starosty Grodziskiego głos zabrała Lidia Abramczyk – naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatu Grodziskiego. Zwróciła uwagę m.in. na jakże ważny aspekt wychowawczy corocznego celebrowania Święta Niepodległości, potrzebę ciągłego przypominania i uświadamiania młodemu pokoleniu czasów, kiedy nasza Ojczyzna znajdowała się w niewoli. Podkreśliła również konieczność edukowania młodzieży, by doceniali wolność kraju i potrafili się z niej cieszyć i być dumni z suwerenności państwa. Drugą część rozpoczęło wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego. Wnuk Marszałka opowiadał o znaczeniu daty , która ostatecznie zakończyła okres 123 lat niewoli. Otwierając rodzinno-patriotyczna wystawę, pan Krzysztof Jaraczewski podkreślił znaczenie kultywowania więzi rodzinnej zwłaszcza w kontekście pamięci narodowej. Akcentował potrzebę upamiętniania nie tylko znanych i uznanych bohaterów, ale także tych, którzy swoim życiem mocno zapisali się w pamięci potomnych. Wyraził poparcie dla działań Stowarzyszenia, zmierzających do przypominania zasług nie tylko naszych przodków, ale też innych, nieraz mało znanych członków naszego społeczeństwa.

Następnie Lidia Abramczyk przypomniała różnorodne działania społeczne Stowarzyszenia Pamięci Rodzinnej oraz ich założycieli Anny i Tadeusza Kuldanek. Ich wysiłki związane są z dążeniem do utrwalania w pamięci nie tylko informacji o przodkach, ale koncentrują się także na aspekcie wychowawczym: organizacji patriotyczno-rodzinnych uroczystości, w które zaangażowana jest cała ich rodzina. Efekty ich pracy są konkretnie widoczne. Na koniec głos zabrała Anna Kuldanek, która dokładniej opowiedziała o celach, zadaniach, zamierzeniach na przyszłość, o inicjatywach Stowarzyszenia, które dotyczą m.in. tworzenia Rodzinnych Zakątków Pamięci o propagowaniu idei pamięci rodzinnej, poszczególnych zadaniach członków rodziny, o synowej Basi, twórczyni figurek przodków, o różnych sposobach i formach upamiętnień, których widoczne efekty obrazowała wystawa ”Pamięć rodzinna – ojczyzną duszy”. Na to wyjątkowe spotkanie w Stawisku zostało sprzedanych ok. 150 biletów. Zainteresowanie wydarzeniem było ogromne i przerosło oczekiwania Organizatorów. Tego wieczoru w muzeum panował patriotyczny, rodzinny nastrój, a całość miała niezwykle odświętny charakter.

Starostwo Powiatu Grodziskiego

Fot. Mariusz Koszuta

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Stopka

STAROSTWO POWIATU GRODZISKIEGO

ul. Kościuszki 30, 05-825 Grodzisk Maz.

tel.: (22) 724-28-71, (22) 724-07-11, (22) 755-23-36
fax: (22) 724-30-49

e-mail: starostwo@powiat-grodziski.pl
www: http://www.powiat-grodziski.pl

Godziny pracy Starostwa:
pon., wt., śr. w godz. 8.00 - 16.00
czwartek w godz. 8.00 - 17.00
piątek w godz. 8.00 - 15.00
Wydział Komunikacji
tel.: (22) 729-96-81, (22) 755-55-16, (22) 723-30-45,
fax: 724-16-99
obsługa interesantów w godzinach:
pon., wt., śr. od 8.00 do 15.30
czwartki od 8.00 do 16.30,
piątki od 8.00 do 14.30
Wydział Geodezji i Kartografii
Wydział Gospodarki Nieruchomościami

ul. Żyrardowska 48, Budynek A
05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel.: (22) 755-52-24, (22) 755-79-31

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

http://www.bip.powiat-grodziski.pl

Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2000

Certyfikat za udział w ogólnopolskiej akcji Przejrzysta Polska

Związek Powiatów Polskich


Witryna www.powiat-grodziski.pl wykorzystuje Cookies w celu poprawnej realizacji dostarczanych usług i informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych.
Ok, rozumiem Więcej informacji