Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Grodziska policja apeluje: Nie daj się okraść w przedświątecznym zabieganiu!

Data: 13.12.2019 r., godz. 14.15   532
Grudzień to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Policjanci z Powiatowej Komendy Policji apelują, by w przedświątecznej gorączce zakupów zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich.
W okresie przedświątecznym często wiele czasu spędzamy w sklepach. Nasze domy i mieszkania są wtedy puste. W takich sytuacjach pamiętajmy o ich właściwym zabezpieczeniu. Włamywacze obserwują zwyczaje i wykorzystują nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Dobre zamki to jedno, jednakże nie spełniają one swej roli, jeżeli zamocowane zostaną do słabych drzwi. A zatem dobre drzwi wejściowe do mieszkania to drugie. Można także zainwestować w alarm, monitoring, dobre oświetlenie posesji, itp. Jednakże chyba najlepszym rozwiązaniem jest czujny sąsiad. Warto poznać osoby mieszkające blisko nas i współpracować z nimi w zakresie bezpieczeństwa. Przed dłuższym wyjazdem z domu można poinformować zaufanego sąsiada i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie. W innym terminie powinniśmy odwdzięczyć się tym samym.
W tym czasie warto szczególnie interesować się swoim otoczeniem. Kiedy w okolicy pojawiają się osoby obce, zachowujące się podejrzanie, obserwujące domy, mieszkania czy posesje - reagujmy natychmiast. W takich sytuacjach należy informować policjantów o swoich obserwacjach, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub do najbliższej jednostki Policji. Złodziej, który widzi zainteresowanie jego osobą i ciągłą dbałość o bezpieczeństwo w danym rejonie nie odważy się tam dokonać przestępstwa. Uczulajmy na takie osoby innych członków rodziny, zwłaszcza dzieci i osoby starsze, a także poprośmy o reakcje ze strony sąsiadów. Pamiętajmy, że przestępcy nie świętują i wykorzystują każde ułatwienie, zwłaszcza brak reakcji i anonimowość w wybranym przez siebie rejonie "działania".

Aby nie stać się ofiarą kieszonkowców, nawet podczas codziennych zajęć nie możemy tracić czujności i musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Oto kilka wskazówek:
• Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
• Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
• Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
• Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
• Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.
• Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Grodzisku Mazowieckim