Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Dopalacze zabijają!

Data: 13.08.2019 r., godz. 13.50   368
Każde zażywanie dopalaczy wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia i życia. To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, które negatywnie wpływają na pracę mózgu. Są sprzedawane w postaci tabletek, proszków, mieszaniny ziół, liquidów do papierosów, sprayu do nosa, w postaci suszu czy kadzidełek. Opakowane są w kolorowe i atrakcyjnie wyglądające opakowania, często z umieszczonym komunikatem o treści: „Produkt nie do spożycia”. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?
W Polsce wrasta liczba zatruć i śmierci z powodu zażycia dopalaczy. W okresie wakacji wielu młodych ludzi eksperymentuje z różnymi środkami psychoaktywnymi.

Policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Grodzisku Mazowieckim apelują o zachowanie czujności. Podpowiadają również co powinno zaniepokoić rodziców i opiekunów w zachowaniu dziecka oraz jakie są najczęstsze skutki pojawiające się w trakcie i po zażyciu dopalaczy.

Uwagę rodzica lub opiekuna powinny wzbudzić:
-wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
-złe samopoczucie, brak chęci do życia i stany depresyjne;
-stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;
-zmiana nawyków żywieniowych - brak apetytu lub objadanie się;
-kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
-próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
-nieuzasadnione ataki złości, agresji;
-wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
-wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
-pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki.

Do najczęściej występujących skutków, w trakcie zażywania dopalaczy należą: bóle głowy, kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej, agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk, nudności, wymioty, biegunka, zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji, reakcje alergiczne, myśli samobójcze, omamy, napady leku, halucynacje, nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.

Grodziska Komenda apeluje, by rodzice i opiekunowie więcej czasu poświęcali swoim dzieciom, rozmawiali z nimi o problemach, by dawali swoim pociechom poczucie zrozumienia.

Gdzie szukać pomocy:

800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
801 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka