Jesteś tutaj:

Główna treść strony

ABC rowerzysty na drodze. Grodziscy policjanci przypominają o podstawowych zasadach i przepisach jazdy jednośladem

Data: 11.07.2019 r., godz. 08.50   360
Do zachowania ostrożności w ruchu drogowym są zobowiązani nie tylko kierowcy, motocykliści, czy piesi, ale również i rowerzyści. Letnia pogoda, wakacyjny odpoczynek sprzyja rowerowym wycieczkom. Nadrzędnym celem powinno być jednak bezpieczeństwo. Dlatego funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim przestrzegają, że do jeżdżenia na rowerze potrzebna jest rozwaga.
Do najważniejszych wykroczeń popełnianych przez rowerzystów należą m.in.: nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, skręcanie, przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Rowerzysto!

-Zadbaj o przygotowanie roweru do jazdy i sprawdź jego obowiązkowe wyposażenie, czyli:
• co najmniej jeden sprawny hamulec,
• dzwonek lub sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,
• z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej - może być migające,
• z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej - może być migające oraz światło odblaskowe barwy czerwonej - o kształcie innym niż trójkąt.

-Używaj elementów odblaskowych i kasków ochronnych

-Przestrzegaj przepisów „Kodeksu drogowego”

-Pamiętaj, że miejscem przeznaczonym dla ruchu rowerów jest droga dla rowerów i pas ruchu dla jednośladów oraz pobocze – w przypadku braku takich miejsc poruszaj się po jezdni

-Przejeżdżaj przez jezdnię tylko po przejeździe dla rowerzystów

-Zakazy kierowania pojazdem osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, a także korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku dotyczą kierującego pojazdem – a więc również rowerzysty.

Grodziscy policjanci apelują do kierowców o zachowanie ostrożności, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych, a poza miastem o baczniejsze zwracanie uwagi na pobocza. Nie wszyscy pamiętają o zasadach bezpieczeństwa dlatego wciąż aktualna jest zasada ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu.


Fundusze Europejskie