Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Wislandia zagrożona

Data: 17.10.2018 r., godz. 12.30   471
W dniach 10 – 11 października 2018 r. odbyło się powiatowe ćwiczenie obronne pod kryptonimem „BOGORIA 2018”.
Tematem ćwiczeń było: "Osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu i gmin w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny na terenie powiatu grodziskiego”.

Założeniem ćwiczenia było doskonalenie współdziałania w wykonywaniu zadań obronnych przez kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych powiatu, pracowników Starostwa Powiatu Grodziskiego i jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład powiatu grodziskiego, jak również służb zewnętrznych.

W pierwszym dniu ćwiczenia 10 października 2018 roku we współdziałaniu z Wojskową Komendą Uzupełnień Warszawa – Ochota na terenie miast i gmin powiatu grodziskiego została rozwinięta akcja kurierska w ramach mobilizacyjnego uzupełniania Sił Zbrojnych.
W drugim dniu ćwiczenia zostały przeprowadzone przemieszczenia Stanowisk Kierowania urzędów gmin oraz Starostwa na Zapasowe Miejsca Pracy.

Ponadto w ramach ćwiczenia „BOGORIA 2018” został przeprowadzony epizod praktyczny w postaci ćwiczenia dowódczo-sztabowego, mający na celu sprawdzenie przyjętych rozwiązań i współdziałania służb w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń o 9.30 na terenie targowiska miejskiego w Grodzisku Mazowieckim został znaleziony samochód z podłożonym ładunkiem wybuchowym. W trakcie ewakuacji osób będących w zagrożonym miejscu kobieta straciła przytomność. Po neutralizacji podejrzanej paczki dochodzi do pożaru samochodu. Do zabezpieczenia terenu, udzielenia pomocy medycznej, gaszenia pożaru i zapewnienia bezpieczeństwa okolicznym mieszkańcom wezwane zostały wszystkie możliwe służby. Współpraca Policji, Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej, Straży Miejskich z Grodziska Mazowieckiego i Milanówka przebiegała sprawnie i zagrożenie zostało szybko oraz skutecznie zażegnane.


Fundusze Europejskie