Jesteś tutaj:

Główna treść strony

4 czerwca upamiętniono wydarzenia związane z działalnością Komitetów Obywatelskich z lat 1914 i 1989.

Data: 11.06.2018 r., godz. 13.20   440
.
W jednym z budynków, gdzie mieści się Starostwo Powiatu Grodziskiego przy ul. Kościuszki 30 w latach 1989-1990 – jak głosi tablica pamiątkowa – mieściła się siedziba grodziskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, który był współtwórcą odradzającego się samorządu lokalnego Rzeczypospolitej Polskiej. Pod tablicą zostały złożone biało-czerwone kwiaty. Wśród zebranych byli między innymi Starosta Grodziski Marek Wieżbicki, Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński, Wicestarosta Zbigniew Kajak oraz organizator uroczystości Wojciech Hardt - Przewodniczący Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, a także uczestnicy obywatelskiego zrywu tamtych lat.

Po południu zebrano się ponownie, tym razem na starym grodziskim cmentarzu, gdzie wspomniano Zofię i Katarzynę Dąbrowskie. Wojciech Hardt przybliżył zebranym sylwetki tych dwóch sióstr, które poświęciły się całkowicie niesieniu pomocy chorym w zorganizowanym przez Komitet Obywatelski lazarecie po wybuchu I wojny światowej. Jako wyraz uznania i pamięci odnowiono nagrobek, na którym wyraźnie widać teraz napis: „Śp. Zofia lat 22 i Katarzyna 18 lat Dąbrowskie, studentki medycyny, niosąc pomoc cierpiącej ludzkości, w pamiętnym 1915 r. zmarły w Grodzisku, jako ofiary swego poświęcenia. Rodaczkom z Kresów: Sekcja Sanitarna Komitetu Obywatelskiego”. Ksiądz proboszcz Eugeniusz Dziedzic wraz z zebranymi odmówił modlitwę w intencji sióstr. Podziękowano również władzom samorządu grodziskiego, które przyczyniły się do odświeżenia grobu, inicjatywa ta nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie wieloletnia opieka pana Władysława Szpilarskiego nad grobem.
Warto wspomnieć, że tablica nagrobna jest jedynym materialnym śladem w przestrzeni publicznej miasta działalności Komitetu Obywatelskiego z lat 1914-1915.

Z cmentarza zebrani przeszli do Centrum Kultury, gdzie odbył się panel historyczny „Dwa komitety 1914 i 1989” z udziałem Krzysztofa Bońkowskiego, Wojciecha Hardta, Łukasza Nowackiego i Euzebiusza Sowy.

Uroczystości te wpisały się w kalendarz imprez w związku z uchwałą Rady Powiatu Grodziskiego w sprawie upamiętnienia odzyskania przez Polskę Niepodległości.Fundusze Europejskie