Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Relacja z trzynastych "Ogrodów Integracji".

Data: 20.10.2017 r., godz. 13.00   751
Trzynaste „Ogrody Integracji” pod hasłem „usłyszeć taniec, usłyszeć śpiew” były wyjątkowe. W tym roku organizatorzy zwrócili szczególną uwagę na potrzeby niedosłyszących.
Po raz pierwszy obecny był tłumacz języka migowego, Agnieszka Osytek. Duże wrażenie zrobiło przybycie Iwony Cichosz – Miss Świata Niesłyszących 2016, która występowała w programie Dancing with the Stars – Taniec z Gwiazdami. Zobaczyliśmy też grupę Młodzi Migają Muzykę, która zajmuje się interpretowaniem tekstów piosenek w polskim języku migowym. Efekty ich pracy zaprezentowano w formie dwóch teledysków, które również wzbudziły duży entuzjazm wśród publiczności. W tym miejscu warto także wspomnieć o Grzegorzu Płonce (dla publiczności zagrał na fortepianie), którego historia napawała ogromnym optymizmem i pokazała, że ciężką pracą i wsparciu bliskich można dokonać rzeczy niemożliwych.

Na grodziskiej scenie widzieliśmy występy wokalno-muzyczne, teatralne i taneczne. Niektóre bawiły i wywoływały uśmiech na twarzy, inne niosły ze sobą przesłanie i skłaniały do chwili refleksji. W sumie zobaczyliśmy 23 występy. Uczestnicy byli mocno zaangażowani i dali z siebie 100%. Ciekawe pomysły, dobrze dobrane kostiumy i świetna organizacja sprawiły, że publiczność z przyjemnością patrzyła na przedstawienie.

Kto chciał zrobić sobie krótką przerwę, mógł podziwiać w holu kina wystawę prac (głównie dekoracje i ozdobne akcesoria) uczestników przeglądu, indywidualnych osób niepełnosprawnych oraz firm, które specjalizują się w sprzęcie dla niepełnosprawnych.
Impreza została zorganizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Organizacje Pozarządowe i Centrum Kultury pod honorowym patronatem Starosty Grodziskiego, Marka Wieżbickiego oraz Burmistrza Grodziska Mazowieckiego, Grzegorza Benedykcińskiego. „Ogrody” wsparło w sumie 70 organizacji, firm i instytucji. Wielu było również jurorów, którzy przyglądali się występom, wśród nich obecni byli m.in. Paweł Dłużewski, Katarzyna Pakosińska, Maria Winiarska, Andrzej Zaorski, Romuald Tesarowicz, Urszula Blaszyńska, Konstanty Ciciszwili, Elżbieta Bogucka i Anna Olesiejuk. Temu licznemu gronu, które tak chętnie przygotowywało i wspierało imprezę należą się słowa uznania i podziękowania.

„Ogrody Integracji” to dobra okazja nie tylko, żeby przyjrzeć się pasjom i talentom niepełnosprawnych, zastanowić się nad problemami, z którymi muszą się zmagać, ale co najważniejsze i było to widać zwłaszcza w tym roku – „Ogrody” zachęcają, żeby walczyć z własnymi słabościami.

Dominika Rakowiecka
Starostwo Powiatu Grodziskiego


Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Romualda Tesarowicza – wybitnego śpiewaka operowego, laureata wielu nagród, zasłużonego mieszkańca powiatu grodziskiego, którego talent mogła podziwiać publiczność w Europie i Ameryce.fot. Marcela Krysińska
Fundusze Europejskie