Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Relacja z Dożynek Powiato-Gminnych

Data: 20.09.2017 r., godz. 11.30   320
10 września na targowisku miejskim odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. W tym roku w święcie plonów uczestniczyło wielu gości, a wśród nich obecny był Minister Zdrowia, Konstanty Radziwiłł wraz z małżonką.
Gromkie brawa zebrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta im. Feliksa Dzierżanowskiego, która rozgrzała publiczność. Następnie orkiestra wraz z przedstawicielami władz samorządowych oraz zaproszonymi gośćmi przemaszerowali przez targowisko, po czym wygłoszono przemówienia.

Głos zabrał Starosta Grodziski, Marek Wieżbicki, który w swoim przemówieniu podkreślił jak ważna, a jednocześnie ciężka jest praca rolników. Życzył on również wszystkim rolnikom satysfakcji z wykonywanej pracy oraz zapewnił ich o wdzięczności za to, że dzięki nim codziennie mamy niezbędne dla nas pożywienie.

Po przemówieniach odbyła się uroczysta msza święta w intencji rolników, sadowników, warzywników i hodowców, którą odprawił biskup Piotr Jarecki. Tradycyjnie poświęcił on bochny chleba, które następnie starościna i starosta dożynek przekazali przedstawicielom władz samorządowych, aby podzielić się nimi z mieszkańcami. Nabożeństwo uświetnił swoim występem chór Cantata przy wsparciu muzycznym Roberta Dziekańskiego.

Starościną dożynek została Bożena Rogowska z Żukowa (powierzchnia jej upraw wraz z dzierżawami wynosi 60 ha), zaś starostą – Piotr Winczewski z Kask (prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 82 ha).

Święto plonów nie mogło obyć się bez konkursu na wieńce dożynkowe. W tym roku odbyły się dwa konkursy: powiatowy oraz gminny. W konkursie powiatowym wygrała wieś Gole, drugie miejsce przyznano Chlebni i trzecie – Holendrom Baranowskim. Wyróżnienie otrzymali seniorzy strażacy. Wśród wieńców gminnych najlepsze okazały się wykonane przez Chrzanów oraz Chlebnię, zaś drugie miejsce (również ex aequo) – Makówka i Marynin.

W części artystycznej zobaczyliśmy Warszawską Kapelę Janka Skotnickiego. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszył się także wyczekiwany występ Don Vasyla.

Jak co roku chętnie oglądano stragany uczestniczące w Jarmarku Produktów Regionalnych. Spacerując po targowisku, można było posilić się (także czymś ciepłym), kupić różnorodne pamiątki takie jak biżuteria, figurki i torebki, zaś najmłodszych z pewnością ucieszyły kolorowe balony.

Święto plonów jak zawsze ściąga wiele osób, które w nim uczestniczą. Cieszy bardzo fakt, że mimo zmieniających się czasów ta tradycja jest tak chętnie kultywowana. Mamy nadzieję, że za rok będzie równie dobra zabawa.

Dominika Rakowiecka
Starostwo Powiatu Grodziskiego