Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Relacja z Dożynek Powiato-Gminnych

Data: 20.09.2017 r., godz. 11.30   590
10 września na targowisku miejskim odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. W tym roku w święcie plonów uczestniczyło wielu gości, a wśród nich obecny był Minister Zdrowia, Konstanty Radziwiłł wraz z małżonką.
Gromkie brawa zebrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta im. Feliksa Dzierżanowskiego, która rozgrzała publiczność. Następnie orkiestra wraz z przedstawicielami władz samorządowych oraz zaproszonymi gośćmi przemaszerowali przez targowisko, po czym wygłoszono przemówienia.

Głos zabrał Starosta Grodziski, Marek Wieżbicki, który w swoim przemówieniu podkreślił jak ważna, a jednocześnie ciężka jest praca rolników. Życzył on również wszystkim rolnikom satysfakcji z wykonywanej pracy oraz zapewnił ich o wdzięczności za to, że dzięki nim codziennie mamy niezbędne dla nas pożywienie.

Po przemówieniach odbyła się uroczysta msza święta w intencji rolników, sadowników, warzywników i hodowców, którą odprawił biskup Piotr Jarecki. Tradycyjnie poświęcił on bochny chleba, które następnie starościna i starosta dożynek przekazali przedstawicielom władz samorządowych, aby podzielić się nimi z mieszkańcami. Nabożeństwo uświetnił swoim występem chór Cantata przy wsparciu muzycznym Roberta Dziekańskiego.

Starościną dożynek została Bożena Rogowska z Żukowa (powierzchnia jej upraw wraz z dzierżawami wynosi 60 ha), zaś starostą – Piotr Winczewski z Kask (prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 82 ha).

Święto plonów nie mogło obyć się bez konkursu na wieńce dożynkowe. W tym roku odbyły się dwa konkursy: powiatowy oraz gminny. W konkursie powiatowym wygrała wieś Gole, drugie miejsce przyznano Chlebni i trzecie – Holendrom Baranowskim. Wyróżnienie otrzymali seniorzy strażacy. Wśród wieńców gminnych najlepsze okazały się wykonane przez Chrzanów oraz Chlebnię, zaś drugie miejsce (również ex aequo) – Makówka i Marynin.

W części artystycznej zobaczyliśmy Warszawską Kapelę Janka Skotnickiego. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszył się także wyczekiwany występ Don Vasyla.

Jak co roku chętnie oglądano stragany uczestniczące w Jarmarku Produktów Regionalnych. Spacerując po targowisku, można było posilić się (także czymś ciepłym), kupić różnorodne pamiątki takie jak biżuteria, figurki i torebki, zaś najmłodszych z pewnością ucieszyły kolorowe balony.

Święto plonów jak zawsze ściąga wiele osób, które w nim uczestniczą. Cieszy bardzo fakt, że mimo zmieniających się czasów ta tradycja jest tak chętnie kultywowana. Mamy nadzieję, że za rok będzie równie dobra zabawa.

Dominika Rakowiecka
Starostwo Powiatu Grodziskiego

Fundusze Europejskie