Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Rapperswilskie silva rerum u Iwaszkiewiczów w Stawisku

Data: 17.07.2017 r., godz. 15.05   454
9 lipca odbyło się w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku spotkanie na temat historii i przyszłości Muzeum Polskiego w Rapperswilu w Szwajcarii. O muzeum rozmawiali: prof. Hanna Krajewska, dyrektor archiwum PAN, prezes Towarzystwa Rapperswilskiego oraz dr Jan Wolski z Uniwersytetu Rzeszowskiego, autor książki „Rapperswilskie silva rerum”.
Zaproszeni goście zaprezentowali historię powstania muzeum w Szwajcarii, jak również mówili o obecnej sytuacji tej polskiej placówki w Szwajcarii. Władze powiatu grodziskiego reprezentował Przewodniczący Rady – Jerzy Terlikowski.

Muzeum Polskie w Rapperswilu zostało otwarte w 1870 roku, a jego twórcą i założycielem był Władysław Broel-Plater, jeden z najbardziej aktywnych polskich działaczy emigracyjnych. Muzeum wyznaczono zadanie gromadzenia rozproszonych na obczyźnie związanych z krajem pamiątek historycznych i dzieł sztuki. Była też bogata biblioteka, która w szczytowym momencie swojej działalności liczyła ponad 90 tys. tomów. To właśnie w tym miejscu, w latach 1892-1896 pracował jako bibliotekarz Stefan Żeromski. Od początku było to miejsce spotkań rodaków, obchodów rocznic wybuchu kolejnych powstań czy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obecnie jest to również miejsce prezentujące oblicza rodzimej sztuki, odbywają się tam również wernisaże artystów lokalnych, jak i twórców z Polski. Organizowane są konferencji naukowe poświęcone życiu i działalności emigracyjnych pisarzy oraz problematyce historycznej.

W drugiej części spotkany zaprezentowany został film – „Etiudy rapprerswilskie” Wojciecha Walkiewicza. Film pokazuje współczesną sytuację muzeum. Prezentuje Polaków, którzy tam pracują jako wolontariusze, opowiada o ich zainteresowaniach i życiu na emigracji w Szwajcarii.

Dopełnieniem spotkania był wernisaż wystawy o Muzeum Polskim w Rapperswilu przygotowanej przez Towarzystwo Rapperswilskie.

Fot. Beata Zybała, Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku


Fundusze Europejskie